T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

​​​​​​​​​​​

Kuş Radarı Ar-Ge Projesi

 

           3)Kuş Radarı Ar-Ge Projesi 

 

 

Kuş ve kuş sürülerinin ilgili personel tarafından kuş radarı yardımıyla tespit edilerek kuşların sorun teşkil ettiği uçuş güvenliğine yönelik tehdidin azaltılması amacıyla 2010 yılı sonunda başlatılan Proje 6 yıllık çalışma ile neticelendirilmiş ve Atatürk Havalimanına kurulumu gerçekleştirilmiştir

Radar sisteminin çalışma prensibi genel olarak, antenden gönderilen bir RF (Radyo Frekans) dalganın, uzaydaki bir cisme çarpıp geri yansıması sonucu antene geri gelmesi sonucunda hedefin tespit edilmesine dayanmaktadır. Anılan proje ile Kuş radarının kendi imkanlarımızla TÜBİTAK ile birlikte üretiminin sağlanması, gerek duyulan hava limanlarında Kuş sürülerinin Kontrol kulelerinde ilgili personel tarafından kuş radarı ile tespit edilerek havalimanında kuş kovma aktivitesinin yerine getirilmesi ile kuş sürülerinin tehdit ettiği uçuş güvenliğine yönelik tehdidin azaltılması amaçlanmıştır. Diğer taraftan kuş sürülerine ait istatistik bilgilerinin toplanması mümkün olabilecektir.  

Uçak ile mukayese edildiğinde çok küçük bir cisim olan kuşlardan yansıyan radyo frekansı sinyalinin enerjisi çok küçük olduğundan, kuşların Radar Sistemlerince tespit edilmesi teknolojik açıdan oldukça güç olup, bu maksatla özel olarak tasarlanan elektronik alıcı devreleri ve algoritmaları geliştirilmiştir. 

Söz konusu projenin donanım geliştirme kısmı bir adet S Band darbe (pulse) radarı ve bir adet X Band FMCW radarı geliştirilerek tamamlanmıştır. Anılan proje, operatör arayüzünün yazılımsal olarak iyileştirilmesi, tespit edilen hedeflerin kuş, kuş sürüsü ve uçak kapsamında sınıflandırılabilmesi, yatay ve dikey radar bilgilerinin tek bir ekran üzerinde kaynaştırılarak (fuse edilerek) gösterilmesi sağlanmıştır.

 ​