T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

​​​​​​​​​​​

FOD Radarı Ar-Ge Projesi

     5) FOD- Radarı Ar-Ge Projesi


     2013 yılında başlanması planlanmış olan FOD radarı Ar-Ge projesine ait hazırlıklar tamamlanma aşamasındadır.
Hava trafiği çok yoğun olan havalimanlarımızda, trafik akışının izin verdiği zaman dilimlerinde genellikle hızlı bir şekilde yapılmak durumunda olan pist kontrolleri, gece koşullarında otomobil farının sağladığı görsellik imkanı dahilinde icra edilmek zorundadır. Şartlara bağlı olarak, sürekli bir gözetim  veya  kontrol durumu mümkün olamamaktadır.


     Özellikle gündüz şartlarında bir pist üzerinde uçak lastik izlerinin sebep olduğu kirlilik üzerinde mevcut olabilecek bir yabancı maddenin; eğer gözle kolaylıkla görülebilecek bir büyüklükte değilse, pist üzerinde rutin pist kontrolü yapan ve 20-50 km hızla yol alan bir apron aracı ve onu kullanan apron makinisti tarafından tesbit edilebilme şansı çok azdır. Gece şartlarında bu oran çok daha azalır.

    

    Kurumumuz ve TÜBİTAK arasında AR-GE kapsamında geliştirmeyi düşündüğümüz FOD Radarının hem Milimetre Dalga boyu radarı hem de bu sistemi destekleyen optik sistemine haiz olması planlanmıştır.


    Yakın bir gelecekte oldukça yaygınlaşması beklenen ve halen geliştirilmesi devam etmekte olan söz konusu sistemlerin,  milli imkanlar ile geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, Ülkemiz adına  hem uçuş emniyetinin daha da artırılmasını hem de geliştirmeye açık bir alt yapı ile yeni nesil teknolojik bir ürün elde edilmesini sağlayacaktır.


   Kuruluşumuzun Ar-Ge alanında TÜBİTAK başta olmak üzere ilgili sektör paydaşlarına vermiş olduğu destek, tecrübe aktarımı ve imkanlar, özellikle üretici / geliştirici sektör dahilinde çalışabilecek personel istihdam edilebilmesine ve anılan sektörün gelişimine olanak tanımaktadır.