T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

​​​​​​​​​​​

Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı Ar-Ge Projesi

          4) Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı Ar-Ge Projesi


     Asistan Hava Trafik Kontrolörlerini uluslararası seçme kriterlerine bağlı kalarak, ICAO ve EUROCONTROL'un belirlemiş olduğu Standartlara uygun olarak, Ülkemiz insan yapısı ve alışkanlıkları da göz ardı edilmeden geliştirilen yazılım, aday Hava Trafik Kontrolörlerinin seçimi amacıyla Kuruluşumuzca kullanılacaktır.

 

TÜBİTAK tarafından Kuruluşumuz ile birlikte geliştirilen söz konusu yazılım Türk halkına ve Türk yerel normlarına kolayca adapte edilmiştir. Gerek görüldüğü takdirde diğer ülkelere  eğitim ve seçim amaçlı olarak sunulabilecek kapasiteye sahiptir.

 

Yazılımın en büyük avantajı, gerektiği veya istendiğinde, değişen ve gelişen şartlara göre yazılımda tekrar güncelleme ve iyileştirme yapılabilmesidir. Yurtdışından satın alınan, kontrolör seçme amacına yönelik yazılım paketleri için bu durum hem zor hem de oldukça masraflıdır.

 

2011 Ocak ayında çalışmalarına başlanılan proje 18 ayda tamamlanmıştır. Proje çalışmaları devam ederken sisteme 2 yeni modül eklenmiş olup bunlar; Personel Yönetim ve Uzaktan eğitim sistemleridir. Her iki sistemin de kabulü 2012 yılında yapılmış ve kullanılmaya başlanmıştır.